Granulowanie tworzyw sztucznych jest kluczową, najbardziej technologicznie zaawansowaną fazą w procesie recyklingu tworzyw sztucznych, w której z zużytych odpadów tworzyw uzyskuje się ponownie zdolne do przetworzenia w procesach produkcji materiały w formie regranulatów.
Otrzymane jako finalny produkt granulacji i będące podstawą wyjściową dla wielu różnych produktów regranulaty, aby mogły być ponownie zastosowane, muszą być odpowiednio oczyszczone od wszelkich zanieczyszczeń i spełniać wszelkie wymagane normy jakościowe.
Linie granulacyjne do tworzyw sztucznych są zespołem zautomatyzowanych urządzeń, umożliwiających przetworzenie rozdrobnionego materiału wejściowego szerokiego zakresu tworzyw jak: PP, PE, HDPE, LDPE, LLDPE, ABS, EPS w rozdrobniony produkt końcowy regranulatu w formie małych granulek. Zaawansowanie etapu przetwarzania na liniach granulacyjnych polega na poddaniu obrabianego materiału odpowiednim procesom fizycznym jak: zagęszczaniu, kompresji w wysokich temperaturach, chłodzeniu, suszeniu oraz rozdrabnianiu. Budowa linii granulacyjnych różni się w zależności od rodzaju przetwarzanego tworzywa, stopnia jego zanieczyszczenia i wymaganych do osiągnięcia norm jakościowych uzyskiwanych regranulatów.