Wytłaczarki do granulacji tworzyw sztucznych są głównymi urządzenia układu linii granulacyjnej, odpowiedzialnymi za aglomerację, ujednorodnienie i właściwe uformowanie tworzywa sztucznego do dalszych etapów recyklingu. W zależności od konfiguracji, począwszy od układów jedno-ślimakowych po układy kaskadowe, wytłaczarki przeznaczone są do granulacji rozdrobnionych, lekko jak i mocno zadrukowanych tworzyw jak: PP, PE, LLDPE, LDPE, PS, ABS w postaci folii jak i przemiałów.

Zaawansowanie etapu przetwarzania w wytłaczarkach polega na poddaniu obrabianego materiału odpowiednim procesom fizycznym jak: zagęszczaniu, sprężaniu i formowaniu w wysokich temperaturach. Tworzywo w postaci przemiału lub płatków folii podawane jest do kosza zasypowego lub kompaktora (gdzie zostaje wstępnie podgrzane i zagęszczone) a następnie dostarczane jest do ślimaka w cylindrze wytłaczarki. Ruch obrotowy ślimaka transportuje tworzywo do strefy uplastyczniania, gdzie pod wpływem ciepła od elementów grzejnych (grzałek) i tarcia o cylinder podlega ono stopieniu i ujednorodnieniu (tzw. homogenizacji). Uzyskane jednorodne tworzywo podawane jest następnie z odpowiednią prędkością do głowicy wytłaczarki, gdzie podlega ono właściwemu uformowaniu.

Dla zapewnienia lepszego uplastycznienia zadrukowanych odpadów, niezbędne jest zastosowanie w wytłaczarkach linii granulacyjnych systemu odgazowywania. System ten zapewnia skuteczną redukcję wytworzonego podczas wytłaczania gazu i zapobiega powstawaniu wad w postaci pęcherzyków powietrza na produkcie końcowym.

Podział strefy uplastycznia układu cylindra ze względu na sterowane przez regulatory temperatury strefy grzewcze oraz wyposażenie tych stref w specjalne układy chłodzenia (wodnego lub wentylatorowego) zapewnia przetwarzanemu tworzywu uzyskanie właściwej temperatury i gęstości, a tym samym efektywne jego uplastycznienie.

Wysoką jakość produktu końcowego wytłaczarkom zapewniają również odpowiednio dobrana długość ekstrudera oraz skok i średnica ślimaka. Specyfika produkcji i wytłaczania przetwarzanego tworzywa sypkiego, determinuje oprócz konstrukcji i wymiarów ślimaka uplastyczniania również odpowiednio dopasowane do tych parametrów prędkości ślimaka oraz zainstalowane moce silników.

Sterowanie procesem produkcyjnym linii granulacyjnej w całości odbywa się poprzez panel operatorski HMI, gdzie operator ma możliwość podglądu na bieżąco parametrów procesu oraz zmiany „online” tych parametrów. Sterowanie dodatkowo umożliwia zdalny dostęp do maszyny dla kierownictwa lub serwisu.

Klientom ceniącym estetykę wykonania w kompaktowej obudowie oferujemy wytłaczarki serii QUALIA. Specjalne zaprojektowane osłony zewnętrzne tej serii zapewnią Państwo wygodny i ergonomiczny dostęp do poszczególnych części urządzenia, podnosząc jednocześnie jej poziom bezpieczeństwa w użytkowaniu.

Produkowane przez nas wytłaczarki podlegają pod ogólne i szczegółowe przepisy bezpieczeństwa i są zgodne z wymogami CE. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wytłaczarek obejmującą:

wytłaczarki z kompaktorem
wytłaczarki z koszem zasypowym
wytłaczarki kaskadowe

Dane techniczne w zakresie oferowanych wytłaczarek znajdą Państwo pod poszczególnymi zakładkami Granulowanie / Wytłaczanie.

  Do zalet wytłaczarek należą m.in.:

 • wysoka wydajność (do 2500 kg/h);
 • możliwość konfiguracji do pracy w układzie innymi urządzeniami linii granulacyjnej;
 • wysoka jakość uzyskanych granulatów pod względem poziomu uplastycznienia;
 • wielostopniowy system odgazowania;
 • sterowanie pracą wytłaczarki przez panel operatorski HMI;
 • innowacyjne zastosowanie elementów ruchomych w układzie plastyfikującym, podlegających naturalnemu zużyciu.
  Wytłaczarki służą do granulacji:

 • zadrukowanych, rozdrobnionych odpadów tworzyw w postaci folii: PE, LLDPE, LDPE, HDPE;
 • zadrukowanych, rozdrobnionych odpadów tworzyw w postaci przemiału: PP, ABS, EPS, PS.