Osiągnięcie odpowiedniego stopnia wysuszenia przetwarzanych odpadów w procesie recyklingu tworzyw sztucznych jest kluczowym, dość kosztownym energetycznie etapem, który decyduje o jakości uzyskanego produktu końcowego podczas całego procesu granulacji na liniach granulacyjnych.

Kompaktory ślimakowe pozwalają w efektywny sposób zaoszczędzić energię poniesioną na uzyskanie wymaganego stopnia wilgotności przetwarzanego materiału. Kompaktory to urządzenia przeznaczone do usuwania wilgoci przez prasowanie i podniesienie temperatury rozdrobnionego, poddanego myciu odpadu foliowego i instalowane są na końcach linii mycia i suszenia folii.

Urządzenie wyposażone jest w lej zasypowy, który umożliwia grawitacyjne przedostanie się płatków do wbudowanego wewnątrz układu ślimakowego. Specjalna śruba pracująca w tym układzie umożliwia zagęszczenie i wyciśnięcie materiału z zawartej wody przez obudowujący układ – perforowany cylinder. Dzięki ruchowi obrotowemu ślimaka, materiał transportowany jest do znajdującej się u wylotu urządzenia, stanowiącej podstawę pracy urządzenia – hydraulicznej prasy ślimakowej. Wysoka siła zacisku prasy i zastosowanie specjalnych szczęk przytrzymujących powodują, iż uzyskiwane z kompaktora ślimakowego płatki folii są odpowiednio osuszone i zagęszczone.

Uprzednio po odpowiedniej konfiguracji kompaktorów, istnieje również możliwość ich pracy z materiałami takimi jak PS. W naszej ofercie znajdą Państwo kompaktory ślimakowe serii KLM-P. Produkowane przez nas urządzenia charakteryzują się cichą pracą oraz niskim zużyciem energii (moc zainstalowana 22 kW – 55 kW). Kompaktory ślimakowe podlegają pod ogólne i szczegółowe przepisy bezpieczeństwa i są zgodne z wymogami CE.

Tabela konfiguracji kompaktorów ślimakowych do recyklingu tworzyw sztucznych.

Model Moc silnika [kW] Wydajność suszenia
folii [kg/h]
Moc pompy
hydraulicznej [kW]
KLM-PR 500 22 500 1,5
KLM-PR 1000 45 lub 55 1000 1,5

  Do zalet kompaktorów ślimakowych do tworzyw sztucznych należą m.in.:

 • odporność na naturalne zużycie;
 • niskie zużycie energii;
 • kompaktowa obudowa;
 • automatyczne odprowadzenie wody;
 • innowacyjny sposób prasowania.
  Kompaktory ślimakowe służą do osuszania:

 • rozdrobnionych folii przemysłowych;
 • materiałów innych tworzyw jak PS (po uprzedniej konfiguracji układu).